Learners are innovative thinkers who are successful, confident, respectful and caring

Scenario 1: In-school classes resume

Staff Directory

Administrators

Wayne Pallett

Principal - Gr. 12 Administrator

Bonnie Dyck

Vice Principal - Grade 11 Administrator

Kyle Mckenzie

Vice Principal - Grade 10 Administrator

Gordon Vatcher

Vice Principal - Grade 9 Administrator, Athletic Director

Administrative Assistants

Christina Eileen

Administrative Assistant

Janine Dublanko

Admin Support

Finances

Pauline Jongeling

Wellness Team

Karleen Burns

University of Lethbridge Practicum Counsellor

Janette Harty

Student Support - available Tuesday/Thursday and alternating Fridays

Greg Lepko

Family Liason Worker

Robin Mackenzie

Teacher/Counsellor

FNMI

Maria Livingston - on leave

Amelle WeaselFat

Teachers

Ross Bekkering

Math

Glen Bowie

CTS

Dave Brown

English

Taylor Burke - on leave

English

Joey Cavilla

Social Studies

Dominic Centola

Automotives/Autobody

Michaela Dilworth

PE/Leadership

Alain Dumont

French Immersion

Dave Fletcher

Social Studies

Kelly Frewin

Drama

David Fuller

English Language Learner & Learning Support Teacher

Danielle Gareau

French Immersion

Cory Gillespie

PE/Fitness & Performance

Cory Hoffner

Construction

Blake Hyggen

Multimedia & Computers

Helen Irwin

Life Skills Program

Elaine Jacklynn

Math

Tiffany Kiist

Art

Kimberly Kocken

English

Renee Kukucha

Fashion/Foods

Arron Lai

PE & Outdoor Ed

Joelle Lavergne

French Immersion/Science/Math

Patrick Leahy

PE/CALM/Sports Medicine

Darren Majeran

PE

Justin Malec

Science

Jennifer Marr

English

Cilena Mathieu

Physics

Dustin McCubbing

Science

Mylanda Miller

Math

Elaina Mohrmann

English

Laura Murphy-Burke

Social Studies

Alanna Odorski

Math

Geordan Olson

Dance

Greg Paskuski

Social

Danika Peters

English

Zach Rhodes

Math/PE/CALM

Erinn Roberts

Choir

Jesse Sawyer

Math/PE

Jen Scott

Science

Greg Sheen

K & E Program

Jessica St.Goddard

Science

Alyssa Sutherland

English

John Thai

Math/Science

Janene Ward

Math

Leanne Watmough

Independent Learning Center

Samuel Yamamoto

Band

PSIII - Student Teachers

Michelle Bright

Todd Bullock

Josh Holloway

Connor Kopp

Jason Wegner

Work Experience/RAP Program

Andrew Krul

Off Campus Education Co-ordinator

Jacquie Lowe

Admin Support for Work Experience/RAP Program

Carey Rowntree

Learning Commons/Textbook Centre

Janet Elkjaer

Learning Commons Facilitator and Textbook Centre

Educational Assistants

Doris Anderson

Shannon Dykslag

Laura Gonzalez

Sandra Hodge

Jeremy Newart

Delmer Nikoleychuk

Skyler Riggin

Saajan Sapkota

Deborah Schaufert

LeighAnn Wasylechko

Technology

Koji Nagahama

Custodians

Eugene Degrechie

Head Caretaker

Florida Kangogo

Zdenka Malezan

Brenda Miller

Monika Reid

Marj Sheen

Contact Staff Member